طرح درس روزانه درس هفتم هدیه های اسمان پایه چهارم ابتدایی
|
بسم الله الرحمن الرحیم طرح درس روزانه درس هفتم هدیه های آسمان پایه چهارم ابتدایی |
نام درس: هديه هاي آسمان موضوع: نماز در کوهستان(چگونگی تیمم)درس :7 پايه:چهارم ابتدایی
تعداد دانش آموزان : 27 نفر زمان : 45 دقيقه نام آموزگار: علی رحیمی دبستان:شهدای وطن
مهارتهاي قبل از تدريس
هدف كلي: فراگيران با نحوه ي انجام تيمم آشنا مي شوند.
اهداف رفتاري (انتظارات آموزشي)
اهداف شناختی:
1. فراگير شرايط وجوب تيمم را ذكر مي كند. (دانش)
2. مراحل انجام دادن تيمم را بيان مي كند. (دانش)
3. تيمم را با رعايت احكام آن نمايش مي دهد. (مهارتي – دانشي)
4. احكام ضروري تيمم را توضيح مي دهد. (درك و فهم شناختي )
5. نامي براي درس انتخاب مي كند. (تجزيه و تحليل ، شناختي )
6. از روي درس روان مي خواند. (مهارتي ، دانشي)
7. تصاوير درس را توضيح مي دهد. (مهارتي ، دانشي)
8. نتيجه درس را بيان مي كند. (تركيب ، شناختي )
اهداف عاطفی:
1)ایجاد علاقه نسبت به نماز
2)القای اهمیت خواندن نماز در هر شرایطی
3)علاقه مند کردن بچه ها به تیمم در مواقعی که وضو گرفتن میسر نیست.
4)علاقه مند کردن دانش آموزان به نماز جماعت
اهداف روانی-حرکتی:
1)تقویت توانایی اینکه چه موقع باید نماز صبح را بخوانند.
2)توانایی انجام تیمم
3)توانایی تشخیص اینکه چه موقع باید وضو بگیرد و چه موقع باید تیمم کند.
رسانه هاي آموزشي: خاك پاك، سنگ سياه ، سنگ مرمر ، خود فراگيران ، كتاب هديه ها ، کتاب كارو پوستر مراحل تيمم .
ابزارهاي ارزشيابي : 1- فهرست وارسي 2- پرسشهاي شفاهي 3- كتاب كار 4- انجام كار عملي
روش تدريس: روشهاي مشاركتي با استفاده از (الگوي قضاوت عملكرد ، نمايش، پرسش و پاسخ ، سخنرانی)
مهارتهاي ضمن تدريس
سنجش آغازين:
1. تيمم يعني چه؟
2. چه مواقعي افراد خانواده شما تيمم مي كنند؟
ايجاد انگيزه و آمادگي
1- مقداري خاك، يك سنگ سياه ويك سنگ مرمر روي ميز قرار مي دهيم و از فراگيران مي خواهيم حدس بزنند اينها براي چيست؟
2- از فراگيران مي خواهيم اگر دانسته يا خاطره اي درباره ي دفاع مقدس دارند بيان كنند.
ارائه درس و آماده سازي فعاليت گروه:
از فراگيران مي خواهيم كتاب را باز كنند ، تصاوير درس را با دقت نگاه كنند. مفاهيم را ازروي تصوير بيان كنند (فن تصوير خواني )
معلم با احساس از روي درس مي خواند و در بخش دوست داري برايت بگويم: « چگونه رزمندگان اسلام حتي در زمان درگيري با دشمن ، عبادت خدا را فراموش نمي كردند؟ »
نظر فراگيران را مي پرسم و در ادامه صحبت آنان را اينگونه تكميل مي كنم كه:
رزمندگان اسلام و هر مسلماني حتي در شرايط سخت نيز عبادت خدا را فراموش نمي كنند ووظايف ديني خود را به جا مي آورند.
مهارتهاي ضمن تدريس
چون جلسه قبل از فراگيران خواسته ام در مورد مطالب ذيل تحقيق كنند.
(1- شرايط وجوب تيمم 2- چگونگي انجام تيمم 3- تيمم بر چه چيزهايي صحيح است؟ )
اين سؤال را از آنان مي پرسم: به جز شرايط درگيري، چه زماني مي توان به جاي وضو تيمم را انجام داد؟
سپس با توجه به مطالب آموخته شده از فراگيران مي خواهيم نامي براي درس تعيين كنند. (در گروه مشورت كنند)
مهارتهاي پس از تدريس
جمع بندي و نتيجه گيري:
1- از فراگيران مي خواهم درگروه درحضور يكديگر تيمم كنند. و( قضاوت نمايند)
2- از هر گروه يك نفر به نمايندگي گروه به جلوي كلاس بيايند و تيمم را انجام دهند. (بقيه قضاوت كنند)
3- خودم در جلوي كلاس تيمم را انجام مي دهم (ارائه معيار ) (قضاوت عملكرد خود)
ارزشيابي تكويني : انجام قسمت من مي توانم (من مي توانم به هنگام نياز به جاي وضوگرفتن تيمم كنم براي تيمم لازم است. ...)
تعيين تكليف:
- انجام تيمم در حضور افراد خانواده و گزارش به كلاس در جلسه آينده
- انجام تمرینات كتاب كار و شماره گذاري مراحل تيمم